Kurucumuz

Ana Sayfa Kurucumuz

‘’Kosova’dan göç ettiğimizde, Sirkeci Garına inince, rabbim bana seslenseydi; ‘’Hey Abidin kulum, dile benden ne dilersen‘’ deseydi, bugün bana nasip ettiklerini o gün rabbimden istemeyi hayal bile edemezdim.’’

Abidin ÖZEN

 

(1942 - 2011)

Merhum Abidin Özen; Kosova’nın Türk Köyü olan Mamuşa’da 1942 yılında Doğmuş ve 1958 yılında ailesi ile birlikte Bursa’ya göç etmiştir.

Meslek Hayatına o dönem tahta kalede bulunan Ünlü Levent Lokantasında Komi olarak başlar. Güçlü ve güvenilir bir Bursa markasına dönüşecek olan ‘’ Abidin Usta’’ ‘nın başarılı ve gurur dolu lezzet serüveninin ilk adımı böylelikle atılmış olur.

Sabahın erken saatlerinde Büyük bir şevk ile işine gider yemeklerin yapılışını ustalarını pür dikkat izleyerek öğrenmeye çalışır ustalarına yardım etmek için fırsat kollar mesleğin inceliklerini bu sayede çok kısa sürede öğrenir. Yemek imalatı bittiğinde Komiliğe devam eder hatta ihtiyaç halinde Bulaşık yıkamaya yardım eder çekirdekten yetişmenin tüm aşamalarına çıraklık, komilik, bulaşıkçılık demeden herbirini önemseyip hakkını vererek yapar.

Çalışkanlığı,dürüstlüğü ve mesleğe olan tutkusu sayesinde çok kısa sürede patronunun gözüne girer yaptığı yemeklerin lezzeti müşterileri tarafından fark edilerek takdir edilmeye başlar. Askerlik çağına kadar burada çalışan Abidin Usta 1966 yılında Askerden döner ve hemşehrisi ile Kayhan’da ortak bir esnaf lokantası açarak patronluğu ilk adımını atar.

Yaptığı lezzetli yemekleri ile artık tanınan ve aranan bir isim olmaya başlamıştır. Ortağından anlaşarak ayrılır, 1972 yılında şuanda halen hizmete devam ettiğimiz Tuzpazarı'ndaki yeri kiralayarak tek başına işletmeciliğe başlar.

Yanında yetiştirdiği ustaları ile birlikte tüm müşterilerinin beğenisini alan ve damağa dokunan tatlar sunarak hizmetine devam eder. Özelikle sulu yemekleri ve süt helvasının namı tüm Bursa’ya yayılır. Çevre esnaflardan yemek talepleri gelmeye başlar bu ilgiden cesaretle Şehreküstü de satın aldığı lokantada taşıma yemek işine başlamayı kafasına koyar ve Örnek Yemek Sanayi'nin temelleri iş bu satın aldığı lokanta ile atılmış olur.

Kısa zamanda yoğun ilgi ve müşteri kapasaitesinin artması ile Şehreküstü deki lokantanın fiziki kapasitesi giderek ihtiyacı karşılayamamaya başlar. Büyük bir yere taşınmak şart olmuştur. Şuanda şirketimizin merkez ofislerinin bulunduğu ve 2000 metrekare kapalı alanı ile taşıma hizmetini sunduğumuz Panayır da bulunan fabrikamızı satın alır.

 

1942 yılında Türk Köyü olan Mamuşada doğup,16 yaşında geldiği Bursa’da yenibir hayata atılan Abidin Özen 8 Temmuz 2011’de hayata gözlerini yumduğunda geride, şubeleri ile büyüyen ‘’Abidin Usta Osmanlı Sofrası Lokantası’’ ve 32 yıllık ''Örnek Yemek Sanayi'' gibi markaları olan büyük bir aile şirketi bırakır.